Overslaan en naar de inhoud gaan
search

Slingeland ook digitaal in de steigers

Gepubliceerd op: 30 oktober 2026

Van een patiënt die zich digitaal aanmeldt voor een afspraak tot een alarm dat bij de juiste zorgmedewerker binnenkomt: achter de schermen gebeurt er veel om onszelf ook digitaal voor te bereiden op de nieuwbouw. Team Informatisering zorgt ervoor dat alle digitale werkprocessen straks goed op elkaar aansluiten en de systemen doen wat ze moeten doen. 

“Toen ik hier in 2011 begon, werkte misschien 15 procent van het ziekenhuis digitaal. Inmiddels is dat 90 tot 95 procent”, vertelt Patrick Knipscheer, manager Informatisering. “Digitale systemen spelen een rol in vrijwel alle processen. Van de facturering en de bevoorrading van de apotheek tot de planning op de operatiekamers en de zorg bij patiënten thuis. Daarbij kijken we steeds hoe we werkprocessen slim digitaal kunnen inrichten, zodat de juiste informatie op het juiste moment op de juiste plek beschikbaar is.” 

Wachtrijmanagement

Een van de grootste projecten voor team Informatisering is het nieuwe wachtrijmanagement op de poliklinieken. Patiënten melden zich straks online aan voor hun afspraak. Bij binnenkomst scannen ze de QR-code en zien ze in welke wachtruimte ze moeten wachten. Zodra ze aan de beurt zijn, verschijnt er op een scherm naar welke spreekkamer ze kunnen gaan. Het lijkt vanzelfsprekend. En dat is precies de bedoeling. Maar voordat het zo soepel werkt, moet er achter de schermen heel wat gebeuren.

Patrick legt uit: “We doorlopen alle patiëntenreizen en bedenken wat er op ieder moment nodig is. Waar meldt iemand zich? Welke informatie krijgt diegene? En hoe zorgen we ervoor dat iemand op de juiste plek terechtkomt? We zijn al in 2023 begonnen met de voorbereidingen, toen we de incheckzuilen hebben geïntroduceerd. Zo konden patiënten in een vertrouwd gebouw alvast wennen aan de nieuwe werkwijze en konden wij het proces verder verbeteren. Hoe duidelijker we het voor de patiënt maken, hoe makkelijker het wordt.”

Een digitale wereld achter ieder ziekenhuisbed

Lang niet alle IT is zo zichtbaar als het wachtrijmanagement. Ook achter ieder bed schuilt een hele digitale wereld. “Neem de intensive care”, legt Patrick uit, “daar moeten zorgmedewerkers erop kunnen vertrouwen dat de informatie over een patiënt bij de juiste zorgverlener terechtkomt. In het nieuwe ziekenhuis werken we met een harmonicamodel. Dat betekent dat we bedden flexibel kunnen inzetten: een bed kan bijvoorbeeld voor een patiënt op de intensive care worden gebruikt, maar ook voor een patiënt op de Cardio Care Unit (CCU). De digitale inrichting moet daar wel op aansluiten. Systemen moeten weten op welk bed een patiënt ligt en welke informatie bij welke zorgverlener hoort. Als dat niet goed geregeld is, kan een patiënt digitaal buiten beeld raken. Daarom denken we vooraf goed na over hoe we dit inrichten.”

Alles uitgedacht, straks in de praktijk

Team Informatisering is bij zo’n 25 projecten rond de nieuwbouw betrokken. Achter vrijwel ieder werkproces zit wel een digitale inrichting die geregeld moet worden. Hoewel het minder zichtbaar is, vraagt het digitaal bouwen aan ons nieuwe ziekenhuis dan ook veel aandacht. In maart moeten de eerste digitale processen werken, zodat afspraken in het nieuwe ziekenhuis gepland kunnen worden. En ook na de ingebruikname op 12 juni blijft het team volop betrokken.

“Je kunt aan de tekentafel heel veel uitwerken en testen, maar uiteindelijk moet het in de praktijk kloppen. Het kan gebeuren dat iets anders loopt dan we hadden verwacht of dat een proces toch niet handig blijkt te werken. Daar bereiden we ons op voor. We staan klaar om te kijken wat er nodig is en dingen aan te passen. Het is een kwestie van samen ontdekken wat werkt en ervoor zorgen dat collega's hun werk goed kunnen doen.”

Patrick is vooral trots op zijn team en de manier waarop zij samen collega’s helpen om hun werkprocessen goed in kaart te brengen. “We bieden daarmee toch ook een stukje houvast en structuur”, concludeert Patrick. "Want door achter de schermen goed na te denken over hoe alles samenkomt, legt het team een belangrijke basis voor de zorg in het nieuwe ziekenhuis."

Onzichtbaar voor veel mensen, maar onmisbaar voor de zorg. 

Laatst bijgewerkt op: 30 oktober 2026

Direct naar

kunstverkoop-1.jpg
Koop kunst van het Slingeland!