Overslaan en naar de inhoud gaan
search

In Parkinsonzorg loopt onze regio voorop

Gepubliceerd op: 24 augustus 2026

“Netwerkgeneeskunde op zijn best. Dat is de zorg voor Parkinson-patiënten in onze regio”, zegt neuroloog Christiaan Roosendaal. In vijf jaar tijd bouwde het ziekenhuis samen met de regio aan een stevig netwerk om de patiënt heen: “Een goed voorbeeld van de juiste zorg op de juiste plek.”

Dit netwerk biedt zorg aan de vijfhonderd patiënten met de ziekte van Parkinson in onze regio. Parkinson is een ingrijpende ziekte van het zenuwstelsel, die niet te genezen is en waarvan de klachten in de loop van de tijd verergeren. Neurologen zien het aantal mensen dat de ziekte krijgt toenemen. Des te belangrijker om goede zorg dicht bij huis te bieden. “Vanuit het Slingeland werken we als neurologen en geriaters intensief samen met de Parkinsonverpleegkundigen van Sensire en met fysiotherapeuten, logopedisten en diëtisten in de regio. We begonnen met één verpleegkundige, inmiddels zijn het er vijf”, vertelt hij over dit netwerk. 

Vanuit behoeften van patiënt

“De Parkinsonverpleegkundigen zijn mijn ogen en oren bij mensen thuis, want zij zitten letterlijk aan de keukentafel. Aan de hand van een Parkinson-monitor nemen ze de klachten door. Parkinson is geen ziekte die één gezicht heeft. Wat iemand op welk moment nodig heeft, verschilt per patiënt. Daar kan de verpleegkundige als casemanager op inspelen door bijvoorbeeld extra zorg in te schakelen, zoals wijk- of respijtzorg. Of door mij als neuroloog bijvoorbeeld te laten beoordelen of er iets aan de medicatie van de patiënt moet gebeuren.”

Het team werkt vanuit de behoeften van de Parkinsonpatiënt: “We plannen geen vaste controles meer in op de polikliniek, maar spelen in op wat de patiënt nodig heeft. Belangrijk is om de regie bij de patiënt te leggen. Het grootste deel van onze patiënten weet prima wanneer ze om hulp moeten vragen als het minder goed gaat.”

Naast deze goedlopende samenwerking komen de neurologen samen met een van de geriaters van het Slingeland Ziekenhuis ook in het verpleeghuis Den Ooiman. “Samen met de specialist ouderengeneeskunde doen we een paar keer per jaar consulten op de Parkinsonafdeling.” Binnen het netwerk ‘Zorg voor Parkinson-regio’ houden de neurologen ook video-overleg over patiënten met het academische Radboudumc in Nijmegen.

Bestrijdingsmiddelen

Regionale samenwerking is van groot belang voor goede patiëntenzorg, zeker nu het aantal Parkinson-patiënten toeneemt. Er is in de media veel aandacht voor deze toename en de mogelijke relatie met bestrijdingsmiddelen. De neuroloog: “Het aantal patiënten neemt sneller toe dan de vergrijzing kan verklaren. Het is niet bewezen, maar er zijn sterke aanwijzingen voor een relatie met onder andere pesticiden. Mogelijk door de combinatie van verschillende middelen, die we bijvoorbeeld via ons fruit en wijn kunnen binnenkrijgen.” 

'Parkinson is geen ziekte die één gezicht heeft. Wat iemand op welk moment nodig heeft, veschilt per patiënt'

De neuroloog krijgt in de spreekkamer dan ook wel eens de vraag: Zijn bestrijdingsmiddelen de oorzaak van mijn Parkinson? “Ik leg dan uit waarom ik dat niet zo kan zeggen. Op groepsniveau zien we een mogelijke relatie, maar bij één individu kunnen we dat niet meten of scannen. Weet wel dat colleganeurologen en onderzoekers hun best doen om de blootstelling op de kaart te zetten bij beleidsmakers in de Europese Unie.”

Enorme impact

De impact van Parkinson is enorm, vooral voor de patiënt, maar ook voor de omgeving. “We kunnen Parkinson niet genezen. Als een patiënt wordt doorverwezen vanwege stijfheid of trillen, speelt de ziekte meestal al langer en heeft het eerder al minder direct herkenbare klachten gegeven. Het is een versnelde verouderingsziekte. Het verandert wat je gewend was te doen en je persoonlijkheid.”

Maakt een vroege ontdekking uit? “Niet voor het verloop van de ziekte, want de ziekte gaat door. We kunnen ook niet voorspellen hoe de ziekte bij een patiënt zal verlopen. Maar het maakt wel uit voor de kwaliteit van leven, door er met behandeling voor te zorgen dat klachten verminderen. De meeste verbetering zien we bij de motorische symptomen als stijfheid en trillen. Voor veel symptomen hebben we behandelingen, maar het is alsnog een heel vervelende ziekte”, benadrukt de neuroloog.

Behandeling bij de neuroloog bestaat voornamelijk uit het afstellen van medicatie. “De stijfheid en het trillen kunnen we met medicatie behandelen, net als klachten die minder op de voorgrond staan. Zoals bijvoorbeeld specifieke slaapstoornissen, hallucinaties, obstipatie en stemmingsstoornissen.” Ook komen er meer geavanceerde behandelingen, zoals Deep Brain Stimulation, beschikbaar: “Met name voor patiënten die langer dan vijf jaar Parkinson hebben en bij wie het functioneren overdag onvoorspelbaarder wordt. Deze patiënten verwijzen we door naar het Radboudumc in Nijmegen of het Medisch Spectrum Twente (MST) in Enschede.”

Fysiek en mentaal in beweging blijven

Regelmatig vragen patiënten de neuroloog wat ze zélf kunnen doen. Christiaan Roosendaal sluit met een belangrijke boodschap af: “Blijf actief, zowel lichamelijk als geestelijk. Je hoeft geen marathon te lopen, maar ga stukjes wandelen, fietsen en traplopen. Er zijn ook Parkinson-sportclubs in de regio. De fysiotherapeuten kunnen daar over meedenken. Bewegen is extreem belangrijk om zo min mogelijk last te hebben van de Parkinson. Net zoals cognitief bezig blijven dat is. Door vrijwilligerswerk te doen, sociale contacten te onderhouden, de krant te lezen of een puzzel te doen. Alles wat je graag doet om bezig te blijven met je brein. We weten dat dit een belangrijke behandeling is die je helemaal zelf kunt doen.”

Bewegen is heel belangrijk om zo min mogelijk last te hebben van Parkinson. Daarom neemt Rinie Berendsen-Rasing uit Wehl deel aan de beweeggroep in Den Ooiman. "In 2010 kreeg ik de diagnose Parkinson. Sinds maart vorig jaar doe ik elke dinsdagochtend mee aan de beweeggroep hier in Doetinchem. Ik krijg er niet alleen meer energie van, ook vind ik er herkenning en is er veel saamhorigheid. Natuurlijk is het ook gezellig en drinken we na afloop altijd nog samen een kop koffie."

Ook interesse om als Parkinson-patiënt mee te doen aan de beweeggroep of een andere sportactiviteit? Dan kunt u zich in het Slingeland aanmelden bij de Parkinsonverpleegkundige van Sensire.

 

Laatst bijgewerkt op: 24 augustus 2026

Direct naar

stichting-vrienden.PNG
Steun de Stichting Vrienden van het Slingeland